Başlarken

Kitap okumanın, zihinsel bir zevk olmayı aşıp duyularla algılanan fiziksel bir zevke dönüştüğü anlar vardır. Okuduğum cümleler öyle güçlüdür ki duyduğum heyecandan tenim ürperir. Zihnimin, hiç tanımadığım birinin zihniyle buluştuğunu hissederim. Zamanı unuturum. Bazen bu heyecan fazla gelir; kitabı bir kenara bırakıp kalkarım. Öylece yürümeye ihtiyacım olur. Kitabın beni götürdüğü yer; hisleri, sesleri, kokuları, lezzetleri ile ikinci bir dünyadır artık. Kitaplar, beni dünyanın dört bucağına taşır.

Aynı heyecanı yeni bir şehirde ilk defa yürürken de yaşarım. Önümde açılan yeni manzaralar ile birlikte zihnimin manzarası da değişir. Hayata merakım uyanır, duyularım canlanır, zaman genişler. Tıpkı iyi bir kitap okurken olduğu gibi, birden fazla hayat yaşayabilirmişim gibi gelir. ‘’Dünya bir kitaptır ve gezmeyenler yalnızca tek bir sayfasını okur…’’ Filozof Augustinus haklı; dünya bir kitap. Ve her kitap, bir dünya.

Bu blogun amacı, öncelikle bu heyecanları paylaşmak. Okudukça ve gezdikçe pekişen, daha iyi düşünmemi ve daha çok anlamamı sağlayan yazma isteğimi karşılamak. Okuduğum kitapların, gittiğim yerlerin hatıralarını, aklımda ve gönlümde kalıcı kılmak. Tüm bunlara, üzerinde düşünmeyi en sevdiğim konulardan birini; kadınlık hikâyelerini ekleyeceğim. Bir de öğrendikçe dünyamı güzelleştiren ‘’güzel şeyler’’i…

Ama başka bir sebebim daha var. Esas sebebim oğlum.

Aliciğim, burası her şeyden ve herkesten önce, senin için.

Dilerim çok okur, çok gezersin.

Ve dilerim günün birinde, yazdıklarımı seversin.

Ahenk Göklü

İzmir Amerikan Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldum. On yılı aşkın süre çeşitli kadın ve seyahat dergilerinde çalıştım. Macera için New York’a, aşk için St. Petersburg’a taşındım. 2016’nın son günlerinde ‘’Şanslı Kızlar’’ isimli romanım yayımlandı. Epeydir İstanbul’da yaşıyorum ama yakın bir gelecekte, yine gitmeye hazırlanıyorum.